| Camera | |
| Pixel | 8 MP |
| Image Sensor | 4K Lite 1/3” CMOS Sensor |
| Max. Resolution | 8 Megapixel (3480×2160) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | PAL: 1/3 s–1/100000 s NTSC: 1/4 s–1/100000 s |
| Min. Illumination | 0.001 Lux/F1.6, 30IRE, 0Lux IR on |
| S/N Ratio | >65 Db |
| Illumination Distance | 40 m |
| Illuminator On/Off Control | Auto/Manual |
| Illuminator Number | 8 Array Warm White LED |
| PTZ | – |
| Lens | |
| Lens Type | Motozoom |
| Focal Length | 2.8-12 mm |
| Angle of View | 86°/23° |
| Iris Control | – |
| Video | |
| Video Frame Rate | 12.5fps@8MP |
| Resolution | 8 Megapixel (3480×2160) |
| Day/Night | Color |
| BLC | BLC / HLC / DWDR |
| WDR | DWDR |
| White Balance | Auto / Manual |
| Gain Control | AGC |
| Noise Reduction | 3D |
| Illumination Mode | Color Mode |
| Mirror | Yes |
| Port | |
| Video Output | 1-channel BNC CVI/TVI/AHD/CVBS by coaxial control |
| Audio Input | – |
| Power | |
| Power Supply | 12 VDC ± 30% |
| Structure | |
| Operating Temperature | –40 °C to +60 °C |
| Operating Humidity | <95% (RH) |
| Protection | IP65 |
| Casing Material | METAL |
| Product Dimensions | 232,9 mm x 75,8 mm x 68 mm |
| Net Weight | 0,4 kg |
Hybrid Analog Camera Bullet Motorized Varifocal Lens 2.8-12mm (4X) 8MP
- 4K Lite 1/3” CMOS Sensor
- 8 Megapixel (3480×2160)
- 4in1 AHD, HD-CVI, HD-TVI, CVBS (UTC)
- 2,8mm – 12mm Motorized Varifocal Lens
- Max Distance IR Led 40m
- 8 Array Warm White LED
- IP65
- DC12V

SKU: AESS-BMM70H800-W
Categories: Analogue High Definition Camera, Cameras, Motorized Analogue Cameras, Warm Light Analogue Cameras
Tags: 4K-N, CCTV, Full Color, Hybrid Camera, Motozoom, Varifocal Lens, Warm Led
Drawing

Download
| Title | Language | Type | Download |
| Declaration of Conformity | English | ||
| Datasheet | English | ||
| Quick installation Guide | Italian English Romanian |
||
| Manual | Italian | ||
| English | |||
| Romanian |
Accessori
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| ETB-VB05 | ETP-15SF12H | ETJ-JB01 | ETJ-JB04 |
Related products
Connectors & Video Baluns
3 WAY DC POWER SPLITTER ADAPTER JACK 1 MALE TO 3 FEMALE 5.5MM *2.1MM
In stock
Warm Light Analogue Cameras
HYBRID ANALOG CAMERA BULLET FIXED LENS 2.8MM 5MP FULL COLOR WARM LED 30MT
In Arrivo
Warm Light Analogue Cameras
HYBRID ANALOG CAMERA BULLET FIXED LENS 2.8MM 5MP FULL COLOR WARM LED 40MT
In stock











