| Camera | |
| Pixel | 5 MP |
| Image Sensor | 1/2.8” CMOS Sensor |
| Max. Resolution | 5 Megapixel (2880×1616) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | 1/50(1/60)s to 1/10000s |
| Min. Illumination | 0.001 Lux@F1.2 |
| S/N Ratio | >65 Db |
| Illumination Distance | 30 m |
| Illuminator On/Off Control | Auto/Manual |
| Illuminator Number | 36 IR LED |
| PTZ | – |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed |
| Focal Length | 3.6 mm |
| Angle of View | 80° |
| Iris Control | – |
| Video | |
| Video Frame Rate | Main stream: 2880*1616@25fps,2560*1440@25fps, 2304*1296@25fps, 1920*1080@25fps
Sub stream: 800*448@25fps |
| Smart Function | Human Detect/FaceDetect/Video Analysis |
| Day/Night | IR Mode |
| Video Compression | H.265AI/H.265+ |
| Audio | |
| Built-in Microphone | – |
| Bidirectional Audio | – |
| Audio Compression | – |
| Alarm | |
| Alarms | – |
| Network | |
| Network Interface | 1*RJ45 10/100M Ethernet adaptive port |
| Protocols | IPv4, https, TCP/IP, FTP, NTP, RTSP, UDP, SMTP, DNS, DDNS |
| ONVIF | Yes |
| P2P | XMEye – XMEye Pro |
| Browsers | Edge, Chrome, Firefox |
| WiFi/Sd-Card | – / – |
| Power | |
| Power Supply | 12 VDC ± 30%/ POE (802.3af/3at) |
| Structure | |
| Operating Temperature | –40 °C to +60 °C |
| Operating Humidity | <95% (RH) |
| Protection | IP65 |
| Casing Material | Metal |
| Product Dimensions | 180 mm × Ø63 mm |
| Net Weight | 0.3 kg |
Network Camera Bullet Fixed Lens 3.6mm 5MP
- 5MP 1/2.8″ Cmos Sensor (2880×1660)
- ONVIF 16.12
- 3.6mm Fixed Lens
- Max distance IR Led 30m
- Human Recognition/Face Recognition/Video Analysis 36 IR LED
- IP65
- PoE IEEE802.3af /3at/ DC12V

SKU: IESS-BFM60SI500
Categories: IR Network Cameras, Network Cameras
Tags: 5MP, Fixed Lens, IR LED, NETWORK CAMERA
Drawing

Download
| Title | Language | Type | Download |
| Declaration of Conformity | English | ||
| Datasheet | English | ||
| Quick installation Guide | Italian English Romanian |
||
| Manual | Italian | ||
| English |
Accessori
![]() |
![]() |
![]() |
| ETS-POE-4 | ETS-POE-8 | ETS-POE-16 |
![]() |
![]() |
![]() |
| ETP-15SF12H | ETJ-JB04 | ETJ-JB01 |
Related products
IR Network Cameras
Network Speed Dome Camera 30X Optical Zoom 8MP With Smart Function and Human Autotraking
In stock
Double Light Network Cameras
Network Camera Dome Fixed Lens 2.8mm 8MP Douple LED Bidirectional Audio
In stock
Double Light Network Cameras
Network Camera Bullet Fixed Lens 2.8mm 4MP Double LED Built-in Microphone
In stock
Double Light Network Cameras
Network Dome Camera 2.8mm Fixed Lens 5MP Double Light LED two way audio
In stock



















