| Camera | |
| Pixel | 5 MP |
| Image Sensor | 1/2.8” CMOS Sensor |
| Max. Resolution | 5 Megapixel (2880×1616) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | 1/50(1/60)s to 1/10000s |
| Min. Illumination | 0.001 Lux@F1.2 |
| S/N Ratio | >65 Db |
| Illumination Distance | – |
| Illuminator On/Off Control | – |
| Illuminator Number | – |
| PTZ | – |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed |
| Focal Length | 3.7 mm |
| Angle of View | 70° |
| Iris Control | – |
| Video | |
| Video Frame Rate | Main stream:2880*1616@20fps, 2560*1440@25fps, 2304*1296@25fps, 1920*1080@25fps
Sub-stream: 800*448@25fps |
| Smart Function | Human Detect/FaceDetect/Video Analysis |
| Day/Night | – |
| Video Compression | H.265AI/H.265+ |
| Audio | |
| Built-in Microphone | – |
| Bidirectional Audio | – |
| Audio Compression | – |
| Alarm | |
| Alarms | – |
| Network | |
| Network Interface | 1*RJ45 10/100M Ethernet adaptive port |
| Protocols | IPv4, https, TCP/IP, FTP, NTP, RTSP, UDP, SMTP, DNS, DDNS |
| ONVIF | Yes |
| P2P | XMEye – XMEye Pro |
| Browsers | Edge, Chrome, Firefox |
| WiFi/Sd-Card | – / – |
| Power | |
| Power Supply | 12 VDC ± 30%/ POE (802.3af/3at) |
| Structure | |
| Operating Temperature | –40 °C to +60 °C |
| Operating Humidity | <95% (RH) |
| Protection | IP44 |
| Casing Material | Metal |
| Product Dimensions | 56.5mm x 40mm x 21.5mm |
| Net Weight | 0.1 kg |
Network Camera PinHole Fixed Lens 3.7mm 5MP
- 5MP 1/2.8″ Cmos Sensor
- 5MP (2592×1944)
- ONVIF 16.12
- 3.7 mm Fixed Lens
- Human Recognition/Face Recognition/Video Analysis
- IP44
- PoE IEEE802.3af DC12V

SKU: IESS-SMP500S-P
Categories: Hiden and Mini Network Cameras, Network Cameras
Tags: 5MP, Fixed Lens, Hiden Camera, NETWORK CAMERA
Drawing

Download
| Title | Language | Type | Download |
| Declaration of Conformity | English | ||
| Datasheet | English | ||
| Datasheet | Italian | ||
| Quick installation Guide | Italian English Romanian |
||
| Manual | Italian | ||
| English |
Accessori
![]() |
![]() |
![]() |
| ETS-POE-4 | ETS-POE-8 | ETS-POE-16 |
![]() |
![]() |
|
| ETP-15SF12H | ETJ-JB01 |
Related products
IR Network Cameras
Network Speed Dome Camera Sony Sensor Double Light 30X 8MP Two Way Audio MicroSD With Smart Function
In stock
Double Light Network Cameras
Network Camera Bullet Fixed Lens 2.8mm 5MP Double LED 40M Built-in Microphone
37 in stock
In stock
















