| Camera | |
| Pixel | 8 MP |
| Image Sensor | 1/2.7” CMOS Sensor |
| Max. Resolution | 8 Megapixel (3840×2160) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | 1/50(1/60)s to 1/10000s |
| Min. Illumination | 0.0001 Lux@F1.2 |
| S/N Ratio | >65 Db |
| Illumination Distance | More than 100m |
| Day/Night Mode | IR/Full Color/Smart Alert |
| Illuminator Number | 4 High power IR LED + 5 High power Warm White LED |
| Rotation Range | Pan:360°;Tilt:90° |
| Lens | |
| Lens Type | Motozoom |
| Focal Length | 4.7-141 mm |
| Angle of View | Horizontal field: 2.4°÷60° Vertical field: 29.3°÷3.15° Diagonal field: 59.79°÷3.62° |
| Iris Control | Auto |
| Video | |
| Video Frame Rate | Main stream: 4K 3840*2160@15fps,5M 2880*1616@25fps,4MP 2560*1440@25fps,2M 1920*1080@25fps
Sub stream: 800*448@25fps |
| Smart Function | Human Recognition/Face Recognition/Vehicle Recognition/Video Analysis |
| Video Compression | H.265AI / H.265+ (Compatible with H265 and H264) |
| Audio | |
| Built-in Microphone | Yes |
| Bidirectional Audio | Yes |
| Audio Compression | G.711 |
| Alarm | |
| I/O Alarms | – |
| Network | |
| Network Interface | 1*RJ45 10/100M Ethernet adaptive port |
| Protocols | IPv4, https, TCP/IP, FTP, NTP, RTSP, UDP, SMTP, DNS, DDNS |
| ONVIF | Yes |
| P2P | XMEye – XMEye Pro |
| Browsers | Edge, Chrome, Firefox |
| WiFi/Sd-Card | – / Support Max 128Gb |
| Power | |
| Power Supply | 12 VDC ± 30%/ POE (802.3af/3at) |
| Structure | |
| Operating Temperature | –40 °C to +60 °C |
| Operating Humidity | <95% (RH) |
| Protection | IP65 |
| Casing Material | Metal |
| Product Dimensions | 222mm x 136mm |
| Net Weight | 1.9 kg |
Network Speed Dome Camera Sony Sensor Double Light 30X 8MP Two Way Audio MicroSD With Smart Function
- 8MP 1/2.7″ Cmos Sensor (3840×2160)
- ONVIF 16.12
- 30X Optical Zoom
- Max distance Led more than 100m
- Human Detect/Vehicle Detect/Face Detect/Video Analysis
- 4 High power IR LED + 5 High power Warm White LED
- Bidirectional Audio
- Support MicroSd Max 128Gb
- IP65
- PoE IEEE802.3af/3at / DC12V
SKU: IESS-PTZ308M-PRO
Categories: IR Network Cameras, Network Cameras, Pro Series, PTZ and Wi-Fi Network Cameras
Tags: 8MP, IR LED, Motozoom, NETWORK CAMERA, PTZ, Speed Dome
Drawing

Related products
In stock
IR Network Cameras
Network Camera Bullet Motorized Varifocal Lens 2.8-12mm (4X) 8MP Sony Stravis 100m
In stock
Double Light Network Cameras
Network Camera Dome Fixed Lens 2.8mm 8MP Douple LED Bidirectional Audio
In stock
Double Light Network Cameras
Network Camera Dome WiFi Fixed Lens 2.8mm 5MP Double LED Bidirectional Audio
In Arrivo


















