| Camera | |
| Pixel | 4 MP |
| Image Sensor | 1/2.8” CMOS Sensor |
| Max. Resolution | 4 Megapixel (2560×1440) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | 1/50(1/60)s to 1/10000s |
| Min. Illumination | 0.001 Lux@F1.2 |
| S/N Ratio | >65 Db |
| Illumination Distance | 20 m |
| Illuminator On/Off Control | Auto/Manual |
| Illuminator Number | 48 Invisible IR led (940nm) |
| PTZ | – |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed |
| Focal Length | 3.7 mm |
| Angle of View | 70° |
| Iris Control | – |
| Video | |
| Video Frame Rate | Main stream:2560*1440@18fps, 2304*1296@20fps,1920*1080@25fps;
Sub-stream: 800*448@25fps |
| Smart Function | Human Detect/FaceDetect/Video Analysis |
| Day/Night | IR Mode |
| Video Compression | H.265AI/H.265+ |
| Audio | |
| Built-in Microphone | Built-in microphone |
| Bidirectional Audio | – |
| Audio Compression | G.711 |
| Alarm | |
| Alarms | – |
| Network | |
| Network Interface | 1*RJ45 10/100M Ethernet adaptive port |
| Protocols | IPv4, https, TCP/IP, FTP, NTP, RTSP, UDP, SMTP, DNS, DDNS |
| ONVIF | Yes |
| P2P | XMEye – XMEye Pro |
| Browsers | Edge, Chrome, Firefox |
| WiFi/Sd-Card | – / – |
| Power | |
| Power Supply | 12 VDC ± 30%/ POE (802.3af/3at) |
| Structure | |
| Operating Temperature | –40 °C to +60 °C |
| Operating Humidity | <95% (RH) |
| Protection | IP20 |
| Casing Material | Plastic |
| Product Dimensions | 120mm x 69.5mm x 76mm |
| Net Weight | 0.2 kg |
Network Camera Fake PIR Fixed Lens 3.7mm 4MP
- 4MP 1/2.8″ Cmos Sensor (2560×1440)
- ONVIF 16.12
- 3.7 mm Fixed Lens
- Max distance IR Led 20m
- Human Recognition/Face Recognition/Video Analysis
- 48 IR Led Invisibili 940nm
- IP20
- Built-in microphone
- PoE IEEE802.3af / DC12V

SKU: IESS-PIR400S-AP
Categories: Hiden and Mini Network Cameras, IR Network Cameras, Network Cameras
Tags: 4MP, Fixed Lens, Invisible Led, NETWORK CAMERA
Drawing

Download
| Title | Language | Type | Download |
| Declaration of Conformity | English | ||
| Datasheet | English | ||
| Quick installation Guide | Italian English Romanian |
||
| Manual | Italian | ||
| English |
Accessori
![]() |
![]() |
![]() |
| ETS-POE-4 | ETS-POE-8 | ETS-POE-16 |
![]() |
![]() |
![]() |
| ETP-15SF12H | ETJ-JB04 | ETJ-JB01 |
Related products
IR Network Cameras
Network Speed Dome Camera Sony Sensor Double Light 30X 8MP Two Way Audio MicroSD With Smart Function
In stock
IR Network Cameras
Network Speed Dome Camera 30X Optical Zoom 8MP With Smart Function and Human Autotraking
In stock



















