| Camera | |
| Pixel | 8 MP |
| Image Sensor | 1/2.7” CMOS Sensor |
| Max. Resolution | 8 Megapixel (3840×2160) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | 1/50(1/60)s to 1/10000s |
| Min. Illumination | 0.001 Lux@F1.2 |
| S/N Ratio | >65 dB |
| Illumination Distance | 30 m |
| Illuminator On/Off Control | Auto/Manual |
| Illuminator Number | 4 IR Led + 4 Warm White LED (in the same chip) |
| PTZ | – |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed |
| Focal Length | 2.8 mm |
| Angle of View | 90° |
| Iris Control | – |
| Video | |
| Video Frame Rate | Main stream: 3840*2160@15fps,2592*1944@25fps,1920*1080@25fps
Sub stream: 1280*720@25fps,800*448@25fps |
| Smart Function | Human/Face/Vehicle Detect |
| Day/Night | IR Mode / Color Warm White |
| Video Compression | H.264 / H.265 / H.265+ |
| Audio | |
| Built-in Microphone | Built-in microphone |
| Bidirectional Audio | YES |
| Audio Compression | G.711 |
| Alarm | |
| Alarms | – |
| Network | |
| Network Interface | 1*RJ45 10/100M Ethernet adaptive port |
| Protocols | IPv4, https, TCP/IP, FTP, NTP, RTSP, UDP, SMTP, DNS, DDNS |
| ONVIF | Yes |
| P2P | XMEye – XMEye Pro |
| Browsers | Edge, Chrome, Firefox |
| WiFi/Sd-Card | – / – |
| Power | |
| Power Supply | 12 VDC ± 30%/ POE (802.3af/3at) |
| Structure | |
| Operating Temperature | –40 °C to +60 °C |
| Operating Humidity | <95% (RH) |
| Protection | IP65 |
| Casing Material | Metal |
| Product Dimensions | 185mm x 67mm x 62mm |
| Net Weight | 0.4 kg |
Network Camera Bullet Fixed Lens 2.8mm 8MP Double LED Two Way Audio
- 8MP 1/2.7″ Cmos Sensor (3840×2160)
- ONVIF 16.12
- 2.8 mm Fixed Lens
- Max distance Led 30m
- Human /Face/Vehicles Detect
- 4IR Led + 4 Warm White LED (in the same chip)
- IP65
- Built-in microphone and Speaker
- PoE IEEE802.3af/3at / DC12V

SKU: IESS-BFM60H800-DLA
Categories: Double Light Network Cameras, Network Cameras
Tags: 8MP, double light, Fixed Lens, NETWORK CAMERA
Drawing

Download
| Title | Language | Type | Download |
| Declaration of Conformity | English | ||
| Datasheet | English | ||
| Quick installation Guide | Italian English Romanian |
||
| Manual | Italian | ||
| English |
Accessori
![]() |
![]() |
![]() |
| ETS-POE-4 | ETS-POE-8 | ETS-POE-16 |
![]() |
![]() |
|
| ETP-15SF12H | ETJ-JB05 |
Related products
IR Network Cameras
Network Speed Dome Camera 30X Optical Zoom 8MP With Smart Function and Human Autotraking
In stock
In stock
Double Light Network Cameras
Network Dome Camera 2.8mm Fixed Lens 5MP Double Light LED two way audio
In stock
















